Panie Premierze,

Członkowie i Członkinie Rady Ministrów, Panie Posłanki, Panowie Posłowie, Kandydaci w wyborach do Parlamentu Europejskiego, Szanowne Sędzie i Sędziowie, Komendanci Straży Granicznej, Generałowie Wojska Polskiego!

Oświadczamy, że w ramach obywatelskiego nieposłuszeństwa i sprzeciwu sumienia nie zamierzamy przestrzegać żadnych ograniczeń w strefie buforowej, która ma (znów!) zacząć funkcjonować na polsko-białoruskim pograniczu przez 90 dni, poczynając od 4 czerwca (sic!) 2024 roku. Deklarujemy gotowość poniesienia wszelkich konsekwencji i oświadczamy, że z dumą staniemy przed sądami Rzeczypospolitej z tego powodu. Nie tylko wierzymy, ale mamy również mocne podstawy sądzić, że wyroki sądów w sprawach wniesionych przeciw nam przez służby państwa, którego jesteśmy obywatelkami i obywatelami, będą podobne do tych, które zapadały w czasach rządów PiS.

Mamy doświadczenie stref zamkniętych ustanawianych wbrew prawu przez poprzednią władzę, wiemy dobrze, że celem tego rodzaju zabiegów jest ukrywanie przed opinią publiczną brutalności służb, ich bezprawnych działań i wszystkiego, co hańbi polski mundur. Strefy zamknięte dają pełną swobodę dopuszczającym się bezprawia i zbrodni. 

Panie Premierze, nadużył Pan zaufania wyborców z 15 października, dając zielone światło bezprawiu. Sprzeniewierzył się Pan również własnym deklaracjom o tym, że postępowanie służb państwa na granicy przeczy podstawowym zasadom humanitaryzmu, jest nieracjonalne i stanowi największą hańbę poprzednich rządów. Tolerując wciąż tę samą politykę, Państwo Ministrowie, Posłanki i Posłowie oraz funkcjonariusze służb mundurowych sprzeniewierzają się nie tyko podstawowym wartościom i prawom, ale także regułom zdrowego rozsądku.

Obrona granic nie musi i nie może oznaczać cierpienia i śmierci niewinnych ludzi – ofiar wojen i katastrof we własnych krajach oraz wojny wydanej Europie przez reżimy Putina i Łukaszenki. Bandyci, gwałciciele oraz „imigranci ekonomiczni” – o których tyle mówi nie tylko propaganda skrajnej prawicy, ale również rządzącej większości, wybranej przez nas tak niedawno i z tak wielką nadzieją – przedostaną się przez granicę w ten sposób„strzeżoną”, przemyceni przez mafię białoruskich służb lub forsując najsilniejsze nawet zapory. Terroryści nasyłani przez wrogów wylądują na polskiej ziemi samolotami, wyposażeni w dokumenty, które im to umożliwią – nie muszą przedzierać się przez las i zasieki. Nie na tym polega polityka bezpieczeństwa. Na tym co najwyżej może polegać PR – najgorszy z możliwych, bo szerzący lęk i nienawiść. Taki, który powoduje cierpienie i śmierć niewinnych ofiar hybrydowej wojny z Rosją i naszej wewnętrznej politycznej wojenki. 

Wyjściem są przejścia graniczne, zapewniające każdej i każdemu z ofiar swobodny dostęp i zgodną z prawem możliwość złożenia stosownych dokumentów. Wyjściem są znane od dawna, zgodne z konwencjami genewskimi procedury, po których zapada decyzja wydana z poszanowaniem praw każdej i każdego: ochrona w Polsce, albo humanitarna deportacja. Panie Premierze, „humanitarny push-back” to makabryczny oksymoron, nie ma czegoś takiego.

Nie, Panie Premierze, to nie naiwny idealizm w sytuacji, która wymaga świadomości powagi sytuacji i stanowczych kroków. Znamy poziom zagrożenia i powoduje nami właśnie realizm. Głęboko niepokoi nas krótkowzroczność polityki prowadzonej w naszym imieniu. Zbrzydzenie budzą w nas publiczne wystąpienia naszych przedstawicieli.

Protestujemy i będziemy protestować – każda i każdy na miarę własnych możliwości. Będziemy zawsze wspierać ratujących życie.

Podpisz deklarację

Podpisując, wyrażasz zgodę na opublikowanie swojego nazwiska na liście poniżej oraz na przesłanie Twojego podpisu na adres kancelarii Urzędu Rady Ministrów. Twoje dane, w tym adres e-mail (nie zostanie opublikowany) nie będą przetwarzane w żaden inny sposób.

Deklarację podpisało dotąd

1279
osób. Zobacz ich listę poniżej.

Nr ImięNazwisko
1ElżbietaStuder
2AgnieszkaGrudzińska
3JoannaMaliszewska
4MalgorzataMaliszewska
5IzabelaWagner-Saffray
6LucynaGebert
7LucynaGebert
8GrażynaOdechowska
9AnitaTarasiewicz
10HannaSzlinke
11EwaSzymanowska
12jankiełczewski
13wojciechkuranty
14TomaszKowalik
15..
16MariaKsiążak
17BarbaraDabrowska
18Czyżby nikt nie podpisywał petycji?Hmmmmm
19ElżbietaZarembińska
20JoannaNawrocka
21MagdalenaHanulak
22AnnaBiałas
23AgataLeś
24KajetanMojsak
25AgnieszkaMarkowska
26MariettaGrelka
27KrzysztofRakowski
28MartaKołodziej
29EwaPiasecka
30MarekEpler
31KatarzynaBrożek
32DanutaZawadzka
33DorotaSwinarska
34AleksandraWarecka
35ElżbietaMieszczańska-Błaszczyk
36JoannaGłówczyk-Zubek
37PiotrZaśko
38GrażynaŁazowska
39PaulinaKaźmierska
40AndrzejMroczkowski
41JanLic
42MagdalenaLic
43AidaKobus
44MaciejZimny
45KrystianKosiński
46RobertBrucki
47MarzenaRolik
48KrystynaZasępa
49ZofiaZasępa
50LucynaZasępa
Entries Per Page
« of 26 »